O Krajowym Planie Strategicznym podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych
Od 16 stycznia do 1 marca 2023 roku trwały spotkania z rolnikami pod nazwą „Wielkopolskie Fora Rolnicze – wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. Łącznie odbyło się ponad 30 takich spotkań z rolnikami z Wielkopolski. Głównym tematem były zmiany wynikające z wejścia w życie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
„Wielkopolskie Fora Rolnicze – wspólnie dla wielkopolskiej wsi” zostały zorganizowane wspólnie przez trzy instytucje: Wielkopolską Izbę Rolniczą, Wielkopolski Oddział Regionalny ARiMR oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Spotkania miały głównie charakter informacyjny ze względu na wejście w tym roku nowej Wspólnej Polityki Rolnej, a co za tym idzie także nowych sposobów uzyskania płatności bezpośrednich przez rolników.
Kilka tysięcy rolników wzięło udział w Wielkopolskich Forach Rolniczych
– Chcemy wyjść do rolników i przedstawić im możliwości pozyskania środków finansowych, tak aby wykorzystali je w najlepszy sposób – mówił Mateusz Bukowski, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu.
Z kolei Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, uważa, że Fora powinny dobrze przygotować wielkopolskich rolników do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach.
–Chciałbym, żeby 15 maja, kiedy przypadnie ostatni dzień na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie, rolnicy nie byli zaskoczeni, tylko dobrze przygotowani do złożenia wniosków. Zależy nam na dotarciu z informacjami do jak największego grona rolników – mówił Piotr Walkowski.
Już teraz można powiedzieć, że na pewno organizatorom udało się dotrzeć do szerokiego grona rolników – we wszystkich spotkaniach uczestniczyło ponad 5 tys. osób.
Dopłaty do dobrostanu, ekoschematy i warunkowość
Tematami, które najbardziej interesowały rolników były m.in. założenia do Krajowego Planu Strategicznego, nowe zasady warunkowości, ekoschematy czy dopłaty do dobrostanu zwierząt, ale także terminy naborów wniosków na dotacje rozwojowe w 2023 r.
Co do harmonogramu dotacji PROW, to przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mówili o trwających naborach wniosków na Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze E (nawadnianie w gospodarstwie) oraz w obszarze F (zielona energia w gospodarstwie) oraz tzw. dopłaty dla producentów trzody chlewnej dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Co do ekoschematów, to przypomniano, że rolnicy będą mieli do wyboru sześć różnych ekoschematów:
- obszary z roślinami miododajnymi,
- rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi,
- retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych,
- prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,
- biologiczna ochrona upraw,
- dobrostan zwierząt.
Wiele pytań dotyczyło szczegółów ekoschematu „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji”. Rolnicy chcieli wiedzieć jaki sposób wymieszania obornika będzie akceptowany przez ARiMR. Eksperci wskazywali, że dopuszczone będzie przyoranie, ale też wymieszanie kultywatorem lub broną talerzową.
Gospodarze chcieli także dowiedzieć się czy stosując międzyplony, w ramach normy GAEC 6 będą mogli jednocześnie otrzymać dopłaty z tytułu ekoschematu za wysiew międzyplonów ozimych. Według ekspertów z Wielkopolskiego ODR-u, będzie to możliwe o ile międzyplon będzie składał się z minimum dwóch gatunków roślin i będzie on utrzymywany na polu w terminie od 1 października do 15 lutego. Co więcej, w takiej uprawie nie można na nie stosować pestycydów, obornika czy nawozów płynnych.
Kiedy zostaną zniesione strefy ASF
Rolnicy mieli także wiele pytań odnośnie terminów i poprawności wykonania poszczególnych zabiegów agrotechnicznych. Przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej z kolei musieli odpowiadać na pytania dot. bioasekuracji oraz zniesienia stref ASF w poszczególnych gminach. Natomiast eksperci KRUS omawiali szczegółowo sprawy emerytur rolniczych na nowych zasadach, czy możliwości korzystania z rehabilitacji medycznej dla rolników.
W trakcie dyskusji rolnicy poruszali także tematy dotyczące spadających cen skupu mleka, załamania na rynku zbóż i rzepaku przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji. Przedstawiciele samorządu rolniczego wyjaśniali na bieżąco, kto i na jakich warunkach będzie mógł otrzymać dopłaty do pszenicy lub kukurydzy.
Wszystko wskazuje na to, że to nie było ostatnie słowo organizatorów i zapewne w 2024 roku będziemy świadkami kolejne sesji Wielkopolskich Forów Rolniczych.
Fot. Wielkopolska Izba Rolnicza