Premia dla młodego rolnika – NABÓR
ARiMR uruchamia nabór na Premię dla młodego rolnika. W porównaniu z poprzednimi naborami są duże zmiany w punktacji, która decyduje o zakwalifikowaniu się do wsparcia.
ZOBACZ WIĘCEJAgrocasco – ubezpieczenie dopasowane do realiów polskiego rolnictwa
Ubezpieczenie Agrocasco to narzędzie, które pozwala rolnikom nie tylko minimalizować ryzyko strat, ale też budować stabilną przyszłość gospodarstwa. W połączeniu z pakietami Bezpieczna Zagroda i Bezpieczny Agrobiznes, tworzy system ochrony majątku, który odpowiada na realne potrzeby współczesnego rolnictwa.
ZOBACZ WIĘCEJQAFP – certyfikat, który daje przewagę
System QAFP (Quality Assurance for Food Products) stanowi jedno z najbardziej restrykcyjnych i uszczegółowionych narzędzi jakościowych w polskim sektorze mięsnym. Choć początkowo kojarzony głównie z produkcją wieprzowiny, dziś QAFP znajduje pełne zastosowanie także w produkcji mięsa drobiowego — w szczególności tusz, elementów i mięsa z kurcząt rzeźnych oraz indyków.
ZOBACZ WIĘCEJIntegrowana produkcja roślinna
Integrowana produkcja roślinna rozwijała się w Polsce latami, jednak to dopłaty ze środków UE sprawiły ogromny wzrost zainteresowania rolników wdrażaniem systemu. W 2023 roku certyfikowana powierzchnia upraw wzrosła około 10-krotnie do 148 tys. ha (wobec14,9 tys. ha w 2022 roku), a w roku 2024 przekroczyła 419 tys. ha. W latach wcześniejszych (2004 – 2022) wahała się ona w przedziale od 5,2 do 25,8 tys. ha. W tym samym czasie liczba wydanych rolnikom certyfikatów wahała się od 0,8 tys. w roku 2004 do 10,1 tys. ha w roku 2023 oraz blisko 13 tys. w roku 2024.
ZOBACZ WIĘCEJZdrowa gleba – fundament opłacalnego i zrównoważonego rolnictwa
Zdaniem prof. dr hab. Anny Gałązki – Kierownik Zakładu Mikrobiologii Rolniczej IUNiG PIB w Puławach, wśród rolników zauważalnie wzrasta zainteresowanie tematem mikrobiologizacji. Zdrowa gleba to podstawa. Dlatego po środki biologiczne i mikrobiologiczne sięga coraz więcej producentów rolnych, mając też okazję skorzystać z dotacji w ramach ekoschematu Biologiczna uprawa roślin. A w nim, drugiego i nowego od tego roku, wariantu Nawozowe produkty mikrobiologiczne. I choć kwota nie jest duża, to zdaniem prof. Gałązki, działanie jest bardzo zasadne, bo wpływa ono na rosnącą świadomość rolników.
ZOBACZ WIĘCEJRolnictwo 4.0: cyfrowe innowacje napędzające przyszłość gospodarstw
Rolnictwo 4.0, czyli tzw. rolnictwo czwartej generacji, było głównym tematem dyskusji, która odbyła się podczas tegorocznego Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce na Podkarpaciu. Jak rolnicy oceniają zastosowanie Rolnictwa 4.0 w uprawie i hodowli zwierząt? Czy to się im opłaca?
ZOBACZ WIĘCEJ