Jak ustawić pracę sieczkarni, aby obniżyć spalanie?
Szalejąca inflacja, a wraz z nią wysokie ceny paliw to aktualnie najważniejsze czynniki, które decydują o opłacalności prowadzonej produkcji rolnej w Polskich gospodarstwach. Nic więc dziwnego, że rolnicy szukają oszczędności, gdzie tylko mogą. Niezbędne do pracy maszyny, szczególnie te wysokiej mocy, potrafią zużyć duże ilości oleju napędowego, jednak odpowiednie obsługa maszyn pozwala znacząco obniżyć spalanie, przy zachowaniu takiej samej wydajności użytkowanej maszyny. Oto kilka sposobów na to, jak mądrze i oszczędnie korzystać z sieczkarni tak, aby maksymalnie zmniejszyć zużycie paliwa.
Odpowiednie przygotowanie sieczkarni do sezonu
Rozpoczęcie prac polowych powinien zawsze poprzedzać pełen przegląd maszyn rolniczych, które będą użytkowane w nadchodzącym sezonie. Utrzymanie sprawności wykorzystywanych urządzeń to przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo pracy, a także pewność niskiej straty zbieranego materiału roślinnego, jego odpowiednie cięcie i zabezpieczenie. Z punktu widzenia wydajności wszystkich maszyn polowych, w tym także sieczkarni, należy skupić się na podstawowych zabiegach konserwacyjnych. Pierwszym etapem przygotowań, jest sprawdzenie sprawności maszyny, w tym także dopilnowanie, aby noże tnące były odpowiednio naostrzone. Pozwoli to na zebranie materiału o najlepszej jakości, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej sprawności maszyny.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie i przygotowanie stolnicy oraz walców zgniatacza. Ich płynne działanie przyspieszy pracę i wpłynie pozytywnie na oszczędzanie wykorzystywanej przez sieczkarnię energii. Podstawą, o której powinni pamiętać wszyscy rolnicy przed wyruszeniem w pole, jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach. Ta często pomijana przez rolników czynność ma kluczowy wpływ na spalanie oraz zachowanie sieczkarni w dobrym stanie.
Odpowiedni i często sprawdzany poziom ciśnienia w oponach ma także szereg innych pozytywnych aspektów: wpływa na ochronę gleby, zwiększa trakcję, co przekłada się na zwiększoną stabilność oraz komfort jazy. Dodatkowo zmniejsza zużycie opon, co stanowi kolejny benefit tak prozaicznej, a jednak istotnej czynności.
Jak nowoczesne technologie w sieczkarniach pomagają generować oszczędności?
Przedstawione rozwiązania są elementem podstawowego przygotowania sieczkarni do pracy i powinny być powtarzane tak często, jak wymaga tego aktualny poziom eksploatacji maszyny, ale nie rzadziej niż raz w roku, przed pierwszym wyjazdem w pole.
Producenci nowoczesnych maszyn rolniczych prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach technologicznych, które pozwalają nie tylko na wygodę operatora, ale także na maksymalnym obniżeniu poszczególnych kosztów pracy maszyny. Czołowe marki wprowadzają szereg zróżnicowanych rozwiązań: jednym z nich jest zastosowanie odpowiednich przekładni, pozwalających na osiąganie maksymalnych prędkości nawet przy zredukowanych obrotach silnika.
Dodatkowo najnowsze przekładnie pozwalają na redukcję obrotów silnika nie tylko w trakcie postoju, ale również w momencie uniesienia przyrządu żniwnego, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie zużycia paliwa.
Coraz powszechniej wprowadzane są rozwiązania obejmujące zarządzanie mocą silnika w zależności od aktualnego obciążenia maszyny. Niektóre systemy pozwalają nawet na zaoszczędzenie ok. 10% paliwa w trybie częściowego załadowania sieczkarni. Jeśli nie jest konieczne wykorzystanie pełnej mocy silnika, system automatycznie oblicza i optymalizuje jego wykorzystanie. Możliwe jest m.in. ustawienie stałej prędkości silnika oraz regulowanie mocy i prędkości jazdy w zależności od aktualnych potrzeb. Przy niskiej masie zebranego materiału, moc silnika jest automatycznie regulowana przez system, co wpływa na równomierny przepływ materiału oraz obniżenie zużycia paliwa.
Powyższe rozwiązania mają znaczący wpływ na obniżenie kosztów pracy maszyny, w tym przede wszystkim na poziom spalania oleju napędowego. W przypadku nowych urządzeń, konstruktorzy wprowadzili szereg rozwiązań pozwalających na wieloletnią pracę przy niskiej eksploatacji maszyny, z zachowaniem najwyższych standardów efektywności i bezpieczeństwa. Jeśli jednak inwestycja w nową sieczkarnię jest obecnie, warto pamiętać o wspomnianych wcześniej czynnościach, takich jak sprawdzenie ciśnienia w oponach, aby maksymalnie obniżyć spalanie paliwa i cieszyć się dobrym zbiorem.
Zdjęcie: Claas Polska