Z pola na stół bez ryzyka – ubezpieczenie OC dla rolników prowadzących sprzedaż żywności w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD)
W ostatnich latach widoczne jest rosnące zainteresowanie Polaków zdrowym odżywianiem i świadomymi wyborami żywieniowymi. Coraz więcej osób decyduje się na zakup przetworów, nabiału, miodu, kiełbas czy wędlin bezpośrednio od rolnika. Dla wielu to nie tylko kwestia smaku, ale i wybór podyktowany troską o zdrowie, środowisko oraz chęcią wspierania lokalnej gospodarki. Ta zmiana w podejściu do zakupów spożywczych dała rolnikom ogromne możliwości rozwoju – szczególnie tym, którzy sprzedają żywność w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD), ale i nałożyła odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów. W odpowiedzi na wyzwania stojące przed rolnikami, którzy produkują i lokalnie sprzedają żywność, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” wprowadziło do ubezpieczenia „Bezpieczna Zagroda” – klauzulę dotyczącą ubezpieczenia OC, która obejmuje ochroną ryzyko związane ze sprzedażą żywności.
Z roku na rok coraz chętniej kupowane są produkty spożywcze bezpośrednio od producentów-rolników, co spowodowało, że do europejskiego systemu produkcji żywności musiały zostać wprowadzone istotne zmiany polegające m.in. na zwiększeniu bezpieczeństwa, ochronie środowiska czy wdrożeniu zrównoważonego rozwoju. – Jedną z takich inicjatyw jest działanie „od pola do stołu”, czyli sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny środowisku system żywnościowy. Strategia ta ma na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego sprzedawanej żywności. W Polsce bardzo ważną odpowiedzią na strategię „od pola do stołu” jest wprowadzenie i rozwój rolniczego handlu detalicznego* – mówi prof. Damian Walczak z Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Rolniczy Handel Detaliczny polega na sprzedaży żywności zarówno nieprzetworzonej, jak i przetworzonej, która pochodzi w całości lub w części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Rolnik może sprzedać żywność bezpośrednio swoim klientom albo sprzedawać produkty rolne do zakładów prowadzących handel detaliczny.
Ryzyko szkód masowych
Sprzedaż swojskich wędlin, nabiału własnej produkcji czy przetworów wiąże się z ryzykiem wyrządzenia szkód konsumentom, np. przez spowodowanie rozstroju zdrowia na skutek zatrucia pokarmowego. – Wysokość szkód spowodowanych przez produkty pochodzące z RHD może być bardzo duża i co ważniejsze, ze względu na swój charakter, mogą to być szkody masowe – podkreśla prof. Damian Walczak.
Twoje produkty, nasza ochrona
Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, którzy są producentami i sprzedawcami żywności, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przygotowało specjalistyczne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu sprzedaży żywności, prowadzonej w ramach RHD. Zakres ubezpieczenia obejmuje szkody powstałe w wyniku sprzedaży produktów rolniczych z tą samą wadą (szkoda seryjna) lub powstałe z tej samej przyczyny, niezależnie od liczby poszkodowanych.
Wiarygodność i zaufanie
Ubezpieczenie oferowane przez TUW „TUW” to ochrona przed finansowymi konsekwencjami, które wynikną w sytuacji, gdy klienci zgłoszą wobec rolnika-producenta roszczenia dotyczące jakości lub bezpieczeństwa sprzedawanych produktów, np. jeśli po zjedzeniu wadliwego produktu spożywczego dojdzie do rozstroju zdrowia.
Ponadto klienci, zarówno indywidualni, jak i biznesowi chętniej nawiązują współpracę z producentami, którzy są odpowiedzialni i dbają o zabezpieczenie swojej działalności przed ryzykiem. Wpływa to na pozytywny wizerunek rolników jako rzetelnych producentów i buduje dobre relacje handlowe.
Ze szczegółami oferty można zapoznać się na stronie Towarzystwa. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi agentami ubezpieczeniowymi lub do odwiedzenia placówek terenowych Towarzystwa (adresy placówek terenowych znajdują się na stronie www.tuw.pl).
*D. Walczak, M.P. Ziemiak, Odpowiedzialność cywilna podmiotów rolniczego handlu detalicznego i możliwości jej ubezpieczenia, Wiadomości Ubezpieczeniowe 2/2023, s. 27-44. Aby dowiedzieć się więcej o RHD i związanej z nim odpowiedzialności, zachęcamy do lektury wspomnianego artykułu autorstwa naukowców z UMK, który został opublikowany na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Informacja stanowi materiał promocyjny Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW“ z siedzibą w Warszawie 02-793 Warszawa, ul. Raabego 13.