Innowacyjne rolniczki nagrodzone
Promocja i docenienie kobiet, które pracują na wsi w sposób nowoczesny i kreatywny to główne założenie konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych Polsce”, który po raz 4. zorganizowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” po raz kolejny było partnerem konkursu.
Do konkursu wpłynęło 16 zgłoszeń, jury wyłoniło trzy laureatki. Pierwsze miejsce zajęła Lidia Moroń-Morawska, która założyła pierwszą w Małopolsce pasiekę ekologiczną. Drugie miejsce przypadło Beacie Pleśnierowicz, prowadzącej gospodarstwo znane z nietuzinkowego systemu żywienia bydła opasowego tzw. metodą „na sucho”, czyli bez udziału kiszonek. Natomiast trzecie miejsce przyznano Darii Popiół z województwa wielkopolskiego, właścicielce „Leśnej Bazy Elżbieciny”, czyli leśnego przedszkola i miejsca edukacji o naturze. Dodatkowo przyznano wyróżnienie dla Pauliny Michalskiej, która w swoim gospodarstwie zajmuje się przetwórstwem lawendy.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 15 października w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Etap europejski
Zgodnie z regulaminem, zwyciężczynie konkursu na szczeblu krajowym wezmą udział w konkursie europejskim, który jest organizowany co dwa lata przez Komitet COPA-COGECA w Brukseli, jego najbliższa edycja odbędzie się w 2026 r.
Warto podkreślić, że w poprzednich edycjach laureatki z Polski odniosły znaczące sukcesy. W 2018 r. w europejskim konkursie pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Węgiel z Małopolski, która prowadzi razem z córką hodowlę pstrąga ojcowskiego. Natomiast w 2023 r. drugie miejsce zajęła Monika Lasoń, rolniczka z województwa łódzkiego, która prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w hodowli kóz rasowych. Laureatka opracowała również unikalną gamę serów kozich.