Bezpieczeństwo zaczyna się od prewencji – TUW „TUW” przekazuje swoim Członkom czujniki dymu i czadu
Czujniki dymu i czujniki tlenku węgla (czadu) to urządzenia, które mogą uratować życie i mienie każdego z nas. Ich obecność w mieszkaniu, domu czy miejscu pracy powinna być traktowana jako priorytet i ważny element wyposażenia, mający wpływ na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Urządzenia te potrafią w 3 minuty wykryć zagrożenia takie jak pożar czy niebezpieczne stężenie czadu w powietrzu, dzięki czemu mogą uratować życie – dając cenny czas na ewakuację i wezwanie służb ratunkowych. Rola czujników w zapewnieniu bezpieczeństwa jest niezwykle istotna, dlatego zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, czujniki będą obowiązkowym wyposażeniem m.in. lokali mieszkalnych i usługowych. Zmiana ta ma ograniczyć liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zredukować liczbę zatruć tlenkiem węgla (czadem).
Ochrona przed „cichym zabójcą”
Wykrywające tlenek węgla (CO) czujniki czadu mają niezwykle ważny wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ tlenek węgla (czad) to skryty zabójca – bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz, który atakuje bez ostrzeżenia. Powstaje podczas niepełnego spalania gazu ziemnego, drewna, węgla czy benzyny. Ze względu na swoje właściwości jest trudny do wykrycia, a jednocześnie niezwykle niebezpieczny – jest toksyczny dla ludzi i zwierząt, może doprowadzić do zatrucia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Ryzyko niepełnego spalania paliw, a co za tym idzie uwalniania czadu, jest wyższe w budynkach, w których korzysta się z pieców, kominków czy kotłów grzewczych.
Dlaczego czujniki czadu są takie ważne?
- Wczesne wykrywanie zagrożenia – czujnik czadu może wykryć obecność tlenku węgla w powietrzu zanim jego stężenie osiągnie poziom zagrażający życiu człowieka.
- Tlenku węgla nie można wyczuć zmysłami – czad można wykryć jedynie za pomocą specjalistycznego czujnika.
- Zapobieganie zatruciom – nawet niskie stężenie czadu może powodować bóle głowy, zawroty, nudności, a wysokie może prowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci.
- Ochrona wszystkich domowników – dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze są bardziej podatne na zatrucie tlenkiem węgla. Czujniki czadu przydadzą się każdemu, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.
- Czujniki są łatwe do zamontowania i stosunkowo niedrogie, a mogą uratować życie.
Pierwsza linia obrony przed pożarem
Skutki pożaru mogą być katastrofalne i dotykają wielu aspektów życia. Pożar może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Może też całkowicie zniszczyć lub poważnie uszkodzić budynki oraz spowodować nieodwracalną utratę wartościowych przedmiotów, dokumentów czy pamiątek rodzinnych. Ochroną przed rozprzestrzenieniem się niszczącego żywiołu ognia są czujniki dymu, które pozwalają na wykrycie dymu w powietrzu. Wtedy czujnik uruchamia alarm dźwiękowy, co pozwala na szybką reakcję i ewakuację, a także odpowiednio szybkie podjęcie akcji ratunkowej.
Dlaczego warto posiadać czujniki dymu?
Wyposażenie budynków w czujniki dymu powinno być standardem, a regularne sprawdzanie ich działania jest niezbędne do utrzymania wysokiego poziomu ochrony m.in. przed:
- pożarem,
- zatruciem dymem,
- uszkodzeniem mienia,
- utratą życia i zdrowia.
W ciągu ostatnich lat Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przekazało swoim Członkom 25 tys. czujników dymu, czujników czadu bądź czujników dymu i czadu. Dzięki otrzymanemu od TUW „TUW” czujnikowi tragedii uniknęła rodzina z Małopolski, która w porę została zaalarmowana o niebezpieczeństwie.
W trosce o bezpieczeństwo swoich Członków, TUW „TUW” postanowiło kontynuować akcję przekazywanie czujników – urządzenia będzie można otrzymać przy zawarciu umów ubezpieczenia gospodarstw rolnych.