Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia budynków rolniczych
Końcówka roku to dla rolników czas podsumowań minionych miesięcy, ale również planowania kolejnych kroków i analizowania potrzeb na najbliższy sezon rolniczy. Warto więc pamiętać o przedłużeniu ochrony ubezpieczeniowej i wznowieniu umowy obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych. To też dobry moment, by skorzystać z ubezpieczenia dobrowolnego, które umożliwi właścicielom gospodarstw rolnych uzyskanie dodatkowej ochrony przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, związanych np. z dewastacją czy zalaniem budynków, których nie objęła ochrona ubezpieczenia obowiązkowego.
Obowiązek wynikający z ustawy
Obowiązek* ubezpieczenia budynku rolniczego o powierzchni powyżej 20 m2, którego posiadaczem lub współposiadaczem jest rolnik, powstaje z dniem pokrycia budynku dachem. Budynek ten powinien być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty, a także musi zostać wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.
W ramach ubezpieczenia obowiązkowego budynki rolnicze są objęte ochroną ubezpieczeniową w przypadku szkód spowodowanych przez zdarzenia losowe, takie jak: ogień, huragan, powódź, podtopienie, deszcz nawalny, grad, opady śniegu, uderzenie pioruna, eksplozja, osunięcie się ziemi, tąpnięcie, lawina i upadek statku powietrznego.
Wzmocniona ochrona, czyli ubezpieczenia dobrowolne
Posiadanie szerokiej ochrony ubezpieczeniowej umożliwia wypłatę satysfakcjonującego wsparcia finansowego, gdy na skutek negatywnych zdarzeń, rolnik musi ponieść duże wydatki na naprawę lub odbudowę zniszczonego budynku. Dlatego warto uzupełnić obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych o ochronę na wypadek szkód, które mogą powodować poważne straty finansowe, a powstają w wyniku:
- silnego wiatru (niebędącego huraganem),
- przepięcia,
- przenikania wody z gruntu,
- upadku masztu lub drzewa,
- katastrofy budowlanej,
- zalania,
- obciążenia lodem.
Z dodatkowego zakresu ubezpieczenia można skorzystać zawierając z TUW „TUW” umowę w ramach pakietu „Bezpieczna Zagroda”.
Każdy element ma znaczenie
Oprócz budynków rolniczych, właściciele gospodarstw mogą objąć dodatkową ochroną ubezpieczeniową m.in.:
- wiaty,
- silosy,
- mikroinstalacje OZE,
- kolektory słoneczne,
- zewnętrzne zbiorniki na gaz płynny,
- ogrodzenie wraz z bramą,
- pergole i altany.
Warto pamiętać, żeby…
co roku, przed wznowieniem ubezpieczenia przeanalizować, czy wykaz budynków wskazanych w obowiązującej umowie ubezpieczenia jest aktualny i czy uwzględniono w nim przeprowadzane remonty lub dokonane wyburzenia. Wszelkie tego typu informacje powinny zostać zgłoszone ubezpieczycielowi przed terminem, w którym kończy się ważność dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Aktualne dane, podane w umowie, są istotne, gdy dochodzi do szkody, ponieważ mają wpływ na obliczanie jej wysokości i szybkość wypłaty.
Ubezpieczenie wyposażenia domu i gospodarstwa
Ochrona mienia związanego z prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz przedmiotów codziennego użytku to ważny element dobrze skomponowanej oferty ubezpieczenia. W ramach pakietu „Bezpieczna Zagroda” rolnicy mogą ubezpieczyć, np. ziemopłody, sprzęt rolniczy, materiały i zapasy oraz przedmioty codziennego użytku, m.in.: meble, sprzęt gospodarstwa domowego, lustra, szyby, odzież, a także sprzęt: audiowizualny, komputerowy, turystyczny i sportowy.
Dom Assistance – fachowiec na wyciągnięcie ręki
Niezwykle przydatnym i ułatwiającym życie rodzajem ubezpieczenia jest Dom Assistance. To zapewnienie pomocy medycznej oraz technicznej w trudnych i zaskakujących sytuacjach, np. podczas choroby ubezpieczonego czy w przypadku awarii sprzętu domowego. TUW „TUW” oferuje dwa warianty ubezpieczenia Dom Assistance – standardowy i premium. Przy wyborze pierwszego z nich, wsparcie polega na umożliwieniu szybkiego dostępu do pomocy medycznej. W przypadku choroby lub wypadku osoba ubezpieczona może liczyć na wizytę lekarza i/lub pielęgniarki. A jeśli w domu dojdzie do awarii lub pojawi się usterka, która wymaga natychmiastowego usunięcia, to dzięki ubezpieczeniu Dom Assistance, można liczyć na pomoc takich specjalistów jak np. hydraulik, szklarz czy elektryk. Fachowcy naprawią sprzęt RTV/AGD i PC lub awaryjnie otworzą drzwi wejściowe. Pomogą również w sytuacjach, gdy trzeba wykonać deratyzację, dezynfekcję czy też usunąć gniazdo os lub szerszeni.
W wyniku niesprzyjających sytuacji losowych, ubezpieczeni, którzy korzystają z Dom Assistance w wariancie premium, otrzymają pomoc polegającą m.in. na dostarczeniu do domu leków, a także sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego. Ten rodzaj ochrony ubezpieczeniowej przewiduje również opiekę nad dziećmi, transport medyczny czy transport i zakwaterowanie w hotelu – w przypadku gdy na skutek zdarzenia losowego, dom objęty ubezpieczeniem nie będzie nadawał się do zamieszkiwania. W wariancie premium zapewniona jest też usługa Concierge, czyli pomoc asystenta, który zarezerwuje bilety, stolik w restauracji czy też zamówi bukiet kwiatów.
Profesjonalne doradztwo
W TUW „TUW” proponujemy profesjonalne doradztwo agentów ubezpieczeniowych, którzy często sami są rolnikami i korzystając z własnego doświadczenia – pomagają w doborze optymalnego zakresu ubezpieczenia. Zachęcamy do skontaktowania się z nimi lub odwiedzenia placówek terenowych Towarzystwa. Ze szczegółami oferty można też zapoznać się na stronie www.tuw.pl.
* Według ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Informacja stanowi materiał promocyjny Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW“ z siedzibą w Warszawie 02-793 Warszawa, ul. Raabego 13.