Wzajemność ubezpieczeniowa
HISTORIA IDEI WZAJEMNOŚCI
Ubezpieczenia oparte na zasadzie wzajemności są stare jak świat. Ich istota polegająca na idei solidarnej pomocy: "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" nie straciła przez wieki na aktualności i obowiązuje po dziś dzień. Są na to dowody w postaci udziału w rynku ubezpieczeniowym, który w Finlandii wynosi około 80 proc., w Stanach Zjednoczonych 50 proc., a we Francji 40 proc.
Druga połowa XIX wieku, a więc czas gdy Polska była pod zaborami, przyniosła rozwój wzajemnościowej formy ubezpieczeń, która szczególną popularność zyskała na terenie Królestwa Galicji i Lodomerii. Pionierem było powstałe w 1860 roku w Krakowie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia "Florianka", które 14 lat później przekształciło się w Krakowskie Towarzystwo Wzajemnych Ubezpieczeń. Pierwotna nazwa Towarzystwa nawiązywała do patrona strażaków św. Floriana. Poza Małopolską, również na Podolu, na Ukrainie i na Wołyniu, „Florianka” sprzedawała polisy zarówno majątkowe, ubezpieczające mienie przede wszystkim na wypadek pożaru, jak i na życie. Dzięki inwestowaniu Towarzystwa w przedsięwzięcia o charakterze prewencyjnym, niemal w każdej wsi, którą "Florianka" ubezpieczała powstawały ochotnicze straże ogniowe.
W międzywojniu wzajemność ubezpieczeniowa w Polsce kwitła i stanowiła większość, bo aż 65 proc. krajowego rynku ubezpieczeń. Ponad 30 tuw-ów, pośród których Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych był największym ubezpieczycielem w II RP, obejmowało ofertą w zasadzie wszystkie dziedziny życia społecznego i gospodarczego. Członkami zrzeszonymi w Towarzystwach byli przedstawiciele różnych grup zawodowych, z których najliczniejszą stanowili lekarze i posiadacze pojazdów samochodowych.
Władze komunistycznej Polski dążąc do kontroli nad wszelkimi poczynaniami obywateli zniszczyły niezależne inicjatywy społeczne, w tym ubezpieczenia wzajemne, które zamarły na pół wieku. Renesans nastąpił na początku lat 90. minionego stulecia. Jako pierwsze pojawiło się Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" , które z prawnego punktu widzenia jest połączeniem spółki akcyjnej, spółdzielni i stowarzyszenia. Lecz jego istotą jest to, że każdy ubezpieczony w "TUW" zostaje automatycznie jego Członkiem.
CZYM JEST WZAJEMNOŚĆ?
Zasadniczym celem działalności Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" jest ubezpieczanie swoich Członków na zasadzie wzajemności.
Towarzystwo zrzesza osoby, które przystępując do ubezpieczenia na zasadzie wzajemności, zapewniają sobie lub innym osobom ochronę ubezpieczeniową na wypadek wystąpienia ryzyka. Działalności Towarzystwa skupiona jest przede wszystkim na oferowaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb Członków usług ubezpieczeniowych.
Każdy ubezpieczony Członek staje się jego współwłaścicielem. Działalność prowadzona jest z myślą o interesie naszych Członków. Tak więc podstawowym zadaniem Towarzystwa jest realizowanie misji jaka wynika z istoty wzajemności – działanie nie dla zysku czyli działanie non – profit.
Nie ma tu właścicieli - akcjonariuszy, a więc nie zachodzi potrzeba wypracowywania zysku. Każdy ubezpieczający jest Członkiem "TUW", a zarazem udziałowcem. Jeżeli suma zebranych składek jest wyższa niż kwota wypłaconych odszkodowań, pojawia się nadwyżka, czyli kwota, którą można przeznaczyć na cele wspólne, na przykład na obniżenie składek ubezpieczeniowych, prewencję czy działalność szkoleniową.
Wzajemnościowa działalność ubezpieczeniowa jest nastawiona na zaspokojenie potrzeb osób ubezpieczonych.
ZWIĄZKI WZAJEMNOŚCI CZŁONKOWSKIEJ
Członkowie Towarzystwa dzięki ustawowym regulacjom mogą organizować się w grupy tworząc Związki Wzajemności Członkowskiej.
Ubezpieczeni zorganizowani są w wielotysięczne związki wzajemności członkowskiej, i ta forma samoorganizacji dominuje obecnie w "TUW". Umożliwia ona kontrolę nad związkiem i gwarantuje podejmowanie kluczowych decyzji mających decydujący wpływ na jego działalność i rozwój. Reprezentanci największych związków desygnują swoich przedstawicieli do Rady Nadzorczej Towarzystwa.
Zgodnie ze Statutem naszego Towarzystwa Związki Wzajemności Członkowskiej tworzą na Walnym Zgromadzeniu Kurię Związkową posiadającą prawo głosu, a tym samym prawo do decydowania o losach Towarzystwa, czyli o swoich losach.
Istotą Związków Wzajemności Członkowskiej jest wspólnota interesów ich członków połączonych więzią terytorialną, zawodową bądź środowiskową. Podstawowym celem utworzenia Związków Wzajemności Członkowskiej jest wzajemna ochrona jego członków. Członkowie Związków decydują o sposobie wykorzystania nadwyżki finansowej, którą mogą przeznaczyć na obniżenie składki lub inny wspólny cel a także rozpowszechniają wiedzę o ubezpieczeniach wzajemnych i promują te ubezpieczenia zarówno wśród Członków Związków jak też poza nim.
W naszym Towarzystwie w powołanych Związkach Wzajemności Członkowskiej korzystają z ochrony ubezpieczeniowej między innymi rolnicy, gminy, parafie.
Jako pierwszy powstał największy dziś Związek Wzajemności Członkowskiej "Galicja", w którym są zrzeszeni Członkowie "TUW" z województwa małopolskiego. W ten oto sposób zaowocowała siła tradycji w regionie, gdzie wzajemność ubezpieczeniowa była silnie zakorzeniona.